Making Sense Of Cents

Learn how to make extra money, how to save money, how to start a blog, and more.

JOIN OVER 300,000
MONTHLY READERS!
  • HOME
  • BLOG
  • Make Money
    • best online jobs
    • passive income ideas
    • paid online surveys
    • How To Make $100 A Day
    • 80 side job ideas
    • More Extra Income Ideas
  • SAVE MONEY
    • Free Amazon Gift Cards
    • 16 Alternatives To Cable TV
    • best rewards credit cards
    • How I Paid Off My $40,000 Student Loans
    • More Money Tips
  • Categories
    • Income Reports
    • How To Save Money
    • Extra Income Ideas
    • Blogging Tips
    • Career Advice
    • College
    • Pay Off Debt
    • Retirement
    • Self-Employment Tips
    • Travel
  • BLOG COURSES
    • AFFILIATE MARKETING COURSE
    • MAKING SENSE OF SPONSORED POSTS
    • HOW TO START A BLOG
  • Contact
    • About
    • Contact
    • Advertise
    • Recommendations

Food spending in the U.S.

Last Updated: December 8, 2014 BY Michelle Schroeder-Gardner - 13 Comments

Disclosure: This post may contain affiliate links, meaning I get a commission if you decide to make a purchase through my links, at no cost to you. Please read my disclosure for more info.

0 shares
  • Facebook
  • Twitter
  • Reddit
  • LinkedIn
  • Email
rp_DSCN0891.JPGI came across this link about the cost of groceries for individuals and families in the U.S. I thought it was interesting because it’s a lot less than what we usually spend.

It says the average family of 4 spends $1,200 a month. And I’m assuming this does not include eating out. This seems like a lot to me! We spend pretty much the same amount on going out to eat as we do on groceries, so I guess that’s why this shocks me.

I guess we fall into the “Thrifty Plan” for families of 2 with individuals between 19 and 50 years old.  It says people in this group spend $368.20 per month. This is pretty much what we spend on groceries (a little higher), our goal is around $250-$300 (not including going out).

How do you compare to this?

Related Posts

  • Our Plan To Finally Cut Our Food SpendingOur Plan To Finally Cut Our Food Spending
  • Grocery Shopping Update 12/3/2011Grocery Shopping Update 12/3/2011
  • Grocery Shopping UpdateGrocery Shopping Update
  • Legit Ways To Find Free Gas Cards + How To Save Money On GasLegit Ways To Find Free Gas Cards + How To Save Money On Gas
  • 9 Most Important Money Numbers You Should Know9 Most Important Money Numbers You Should Know
  • 20+ Best Jobs That Pay $20 An Hour Or More20+ Best Jobs That Pay $20 An Hour Or More
0 shares
  • Facebook
  • Twitter
  • Reddit
  • LinkedIn
  • Email

13 Comments
Filed Under: Food Tagged With: Budget, Dinner

About Michelle Schroeder-Gardner

Michelle is the founder of Making Sense of Cents, a blog about personal finance and traveling. She discusses how her business has evolved in her side income series. She paid off $40,000 in student loans by the age of 24 mainly due to her freelancing side hustles. Click here to learn more about starting a blog!

Comments

  1. Stephanie says

    November 16, 2011 at 3:29 am

    $1200 a MONTH?! Yeah, we're on the super thrifty plan, apparently… we usually spend around $300/month on groceries, so even if you double that (assuming we have two kids who eat as much as two adults) and you still only get $600. What the heck are these $1200/month people buying?

    Reply
  2. ~Carla~ says

    November 16, 2011 at 3:40 am

    WoW.. That's a LOT of money of crap food… Seeing as 65% of Americans are overweight, I'm guessing that whole foods aren't at the tops of these lists. We're a family of 6 and I budget $150/week, $600/month. I put in orders every few months for organic pork, & free range, grass fed beef. So that would up our costs a bit, but with 4 kids we would STILL fall under the thrifty plan!

    Reply
  3. Niki says

    November 16, 2011 at 3:48 am

    Wow.. that seems outrageous. We used to send almost that on groceries in a month. It was probably close to $1000, but that included eating out.

    Reply
  4. MW says

    November 16, 2011 at 3:56 am

    I swear, every grocery estimate I've ever seen seems to be grossly out of touch with my reality! Like, even when I was in university, I remember the estimates for students' spending was like, three or four times what I actually spent!! $1200 a MONTH? A family of four should be able to eat well on half of that, or maybe less!I mean, the scary thing is, I assume people spending that aren't buying filet mignon and caviar and fancy stuff. They're probably buying processed, packaged crap.

    Reply
  5. Tanner says

    November 16, 2011 at 4:10 am

    I'm actually secretly happy I am 1/3 below the thrifty plan for my group. I know I shouldn't be happy about that, but it makes me feel rather content. $1200/mo is… very excessive. What are they basing their numbers off, brand items, no sale prices at all? That's $275/wk…

    Reply
  6. GLAMOURMOES says

    November 16, 2011 at 4:25 am

    Wauw that's a lot! We don't spend that on food! You can get so much healthy and less expensive food!

    Reply
  7. Jennifer says

    November 16, 2011 at 5:10 am

    We fall within the thrifty for a 4 person family as a 6 person family. Given some of the organics, we – like Carla, probably go into the low category, but again for 4 people! My goodness – we eat well, too!

    Reply
  8. femmefrugality says

    November 16, 2011 at 6:20 am

    That's alot. We don't spend that much. But people used to spend a lot more. Before grocery store chains and subsidies the average American household could expect to spend 50% or more of their income on food. Then again, the subsidies are mostly on unhealthy products. So we're paying less to be less healthy…

    Reply
  9. The Happy Homeowner says

    November 16, 2011 at 6:41 am

    I referenced that chart in my post about ways to cut your grocery bill, and I was shocked to see those totals!!! Considering I spend about $150/month on groceries (including kitty food for my beasts), I'm definitely in the super thrifty group…

    Reply
  10. Barefoot and Preppy says

    November 16, 2011 at 7:31 am

    I am a college student and spend about $75 dollars a week on groceries and that is not including going out to eat and the cost of my meal plan!I definitely need to learn how to be more thrifty!!! xox,rMc

    Reply
  11. lowcarbhighstyle says

    November 16, 2011 at 7:49 am

    I didn't get from this spreadsheet that $1200 was the average a family of 4 spends, it says that is the average for a liberal spending plan no? My husband and I are in the liberal average for 2 people though, we spend on average $800 or so on groceries per month. We don't eat any grains, sugar, or processed foods, but food quality is a priority so we pay a premium for grass fed beef, as close as possible to pastured eggs, chicken and pork, and almost entirely organic veggies. I try to save money by going to Trader Joe's and using a local/organic delivery company with good prices, but when I go to Whole Foods to get our coconut oil and such I guarantee it is very easy to walk out with just 2 bags for $150. We are going in on a grass fed beef share with another couple who has freezer space for ours too so hopefully that will help lower costs a little!

    Reply
  12. Amy Rene says

    November 16, 2011 at 8:30 am

    Interesting… we're self-proclaimed foodies, so our grocery bill (for 2 of us) is usually pretty high + eating out most weekends. Great find!

    Reply
  13. Newlyweds on a Budge says

    November 16, 2011 at 11:53 am

    Thank you for sharing this! I always wondered if we spent too much or too little. We were spending about $350 but I would always try and come around $300 a month. Now, with Eric not working, he's been taking lunch every day and somehow that means we're now spending $250 or so a month. I'm happy with $250-300.

    Reply

Leave a Reply Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Making Sense of Cents welcome page photo
Hello and welcome!
My name is Michelle and I'm the author/owner of Making Sense of Cents. Learning how to save money and make more money changed my life. It allowed me to pay off $40,000 in student loans, start my own business, and I now travel full-time.

As Seen On

as seen on
How To Start A Blog
making sense of affiliate marketing for bloggers
My Monthly Online Income Reports
My Student Loans Are Gone - How I Paid Off $38,000 In Student Loans
How To Prevent Financial Fraud From Happening To You
Buying a House at 20 (How I did it)
How To Make Money Blogging Picture
How To Save 50% Or More Of Your Income Picture
How I Graduated From College In 2.5 Years With 2 Degrees AND Saved $37,500
75+ Ways To Make Extra Money

 

HOME
ABOUT
CONTACT
FREE FB GROUP

PRIVACY POLICY
TERMS OF USE
DISCLAIMER / EARNINGS DISCLAIMER
Copyright © 2011 - 2023. All Rights Reserved.

© 2023 Making Sense of Cents
Design by Lennox Creative Co.